Blog Archives

UMI-NO KAMI

Termin ogólny określający shintoistyczne bóstwa morza i zarazem bóstwa opiekuńcze żeglarzy. Wg Kojiki, potrójne bóstwo morskie Watatsumi („Duch Wyzwalający Ożywienie Zakątków, Gdzie Woda Tryska”) powstało podczas ablucji – Izanagiego po jego powrocie z Yomotsukuni (lub Yominokuni – „Krainy Zmarłych”). Z kultem boga morza i oceanów Watatsumim związany jest mit
o synach Ninigiego – starszym, zwanym Hoderi (lub Hosuseri, znanym też pod imieniem Umisachi-hiko – „Książę-Szczęście Morza”), i młodszym, zwanym Hoori (lub Hohodemi, znanym też pod imieniem Yamasachi-hiko – „Książę-Szczęście Góry”). Wg legendy, bracia zamienili się rolami – Hoderi, który zajmował się łowieniem ryb, oddał haczyk na ryby Hooriemu, który w zamian oddał bratu swój łuk i strzały. Jednak bracia nie umieli radzić sobie z nowymi zajęciami, a Hoori zgubił nawet haczyk starszego brata. Hoderi bardzo się
zezłościł i domagał zwrotu zguby. Zrozpaczony Hoori poszedł się wypłakać nad morze. Wtedy objawił mu się starzec, który okazał się bogiem morza Watatsumim, i ofiarował pomoc Hooriemu. „Książę- -Szczęście Góry” spędził miłe chwile w pałacu Watatsumiego, poślubił jego córkę – księżniczkę Toyotama (zob. Tamayori) – i odzyskał zgubiony haczyk. Na pożegnanie otrzymał w darze od Watatsumiego cudowny klejnot, za pomocą którego panował odtąd nad odpływami i przypływami morza. Bóg morza Watatsumi czczony jest w jednej z najstarszych świątyń shintoistycznych w Japonii – w Sumiyoshi- -taisha koło Osaki.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!

UKKO(NEN)

W mit. fińskiej najwyższe bóstwo pełniące przede wszystkim funkcję boga burzy i deszczu, małżonek – Rauni. U. darzył urodzajem, ale też pomagał położnicom, otwierając ich łona, tak jak otwierał niebo, by mógł spaść deszcz. Jego święto, mające charakter agrarny, obchodzono na wiosnę, składając ofiary w specjalnych kobiałkach z brzozowej kory i spożywając dużą ilość alkoholu.
UKU – w mit. estońskiej najwyższy bóg, odpowiednik fińskiego Ukko, czczony także pod innymi imionami. ULGEN (tur. Bai Ulgen – prawdopodobnie „Bardzo Wielki”, „Wyniosły”) – niebiańska najwyższa istota Turków ałtajskich, stwórca świata, odpowiadający turecko-mongolskiemu Tengri. Razem ze swoim oponentem Erlikiem stworzył człowieka i urządził świat, wprawiając niebo w ruch. Po zepchnięciu Erlika do podziemi wstąpił do najwyższego nieba, gdzie zasiada na złotym tronie (górze kosmicznej Ałtyn Tu) i przyjmuje największych szamanów korzystających z pomocy jego 9 dziewiczych córek. Nadal pomaga ludziom i opiekuje się nimi, posyła na ziemię swoich posłańców. On daje płodność ludziom i bydłu, obfite zbiory, włada piorunami. Spotyka się z Erlikiem na granicy światów, by ustalić losy każdego człowieka. Ma postać siwobrodego starca, jego 7 synów stało się opiekunami rodów ałtajskich.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!

TUNDERKIRALYNÓ

Centralna postać mit. węgierskiej odziedziczona po najstarszej warstwie paleoazjatyc- kiej. Pierwotnie bogini światła i życia, mocy życiowej promieni słonecznych i późnopaleolityczna Pani Zwierząt ( Potnia Theron). W opowieściach o drzewie sięgającym nieba T. jest królową rajskiego kraju nimf – tunderek. Zakochuje się w ziemskim śmiałku ( Janczi), którego poślubia. Przez niefrasobliwość męża dostaje się w moc swego śmiertelnego wroga – władcy gór, burz i zimy Sarkany. Po ciężkiej walce i wielu próbach zostaje wyzwolona przez męża, co powoduje odrodzenie życia na ziemi. T. jest nieufna w stosunku do ludzi i nie lubi śmiałków, którzy wdzierają się nieproszeni do jej krainy. W postaci T. odnajdujemy wiele wątków euroazjatyckich: kradzież świateł niebiańskich, porwanie bogini wegetacji itp. T. przypomina zarówno japońską Amaterasu, jak i chińską Wielką Władczynię Zachodu ( Si Wang Mu). Królowa Nimf ma także wiele innych odpowiedników azjatyckich i europejskich. Szczególnie dużo odmian tej postaci występuje u Finów. W mit. węgierskiej występuje także pod innymi imionami: Tunde („Marzenie”, „Pragnienie”), Tunderhelgy („Władczyni Nimf”), Tunderassony („Pani Nimf”), Tunderfeny („Światło Nimf”).

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!