Blog Archives

UROM

W mit. udmurckiej pierwszy człowiek stworzony przez Inmara z czerwonej gliny. U. i jego żona skosztowali zakazanego napoju, skalanego przez – Keremeta (2) śmiercią i grzechem, dlatego zostali przez stwórcę wygnani z raju i skazani na zagładę. URUNG AJYY TOJON (jakuc. Urung Ajyy Tojon – „Biały Bóg- -Gospodarz”) – u Jakutów (Syberia) główne, dobre bóstwo niebiańskie, stwórca świata, władca niebiańskich duchów ajyów, źródło płodności świata. Młodszy brat Ułuu Tojona, którego pokonał w walce o władzę nad światem. Mieszka w najwyższym niebie, gdzie nigdy nie zachodzi słońce. Utożsamiany jest ze Słońcem, które uznawano za jego widzialną postać lub żonę (Kun-tolomon-Chotun). Poświęcona mu jest wszelka zwierzyna białej maści, na łąkach niebiańskich pasą się tabuny siwych koni składanych mu w ofierze na ziemi. Aby ulżyć ludziom, U. A. T. ofiarował im moc szamańską za pośrednictwem swego posłańca, orła. Korzystają z niej biali szamani. URYZMAG – w osetyńskich (Kaukaz) Opowieściach o Nartach bohater, wielki wojownik Nartów, syn Ahsartaga i Dzerassy, bliźniaczy brat Hamyca. Wychował znalezioną przy grobie matki Satanę. Ta zakochana w nim doprowadziła do śmierci jego małżonki, Eldy, potem sama go poślubiła. U. kierował łupieżczymi najazdami Nartów, walczył z demonicznymi uajgami. Kiedy zestarzał się i stracił siły, poprosił, by go wrzucono do wody. Trafił do lochów władyki czarnomorskiego i dzięki zaszyfrowanej wiadomości, którą prawidłowo odczytała Satana, sprowadził Nartów, którzy pobili złego władcę. U. wynalazł sztukę warzenia piwa, przewodził na wszystkich spotkaniach Nartów, organizując ich życie społeczne. Spośród 17 synów jego i Satany przy życiu pozostał tylko Asana, pozostali zginęli z jego ręki. U. zginął wraz z pozostałymi Nartami, walcząc z bogiem.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!

URASHIMA TARO

Bohater popularnej legendy japońskiej. Młodzieniec U. T. mieszkał na wybrzeżu Yura (Tango) i zajmował się łowieniem ryb. Pewnego razu, jak zwykle, udał się w morze na połów ryb (wg Nihongi, było to w r. 478), ale przez 3 dni i 3 noce nie udało mu się nic złowić. Nagle w sieciach pojawił się żółw morski, który przemienił się w piękną, młodą dziewczynę. Dziewczyna poprosiła, aby rybak zamknął oczy, a następnie zaprowadziła U. T. do pełnego pereł i kamieni szlachetnych podmorskiego pałacu bogini Otohime. Rybak poślubił dziewczynę i spędził w dostatku i szczęściu 200, a według innej wersji legendy, 350 lat, które przeminęły mu jak jedna chwila. Nadszedł jednak czas, kiedy U. T. zatęsknił za domem rodzinnym. Bogini morska w końcu uległa prośbom rybaka, kiedy obiecał, że wróci do niej. Na pożegnanie wręczyła U. T. szkatułkę wyłożoną drogocennymi kamieniami, lecz zabroniła mu ją kiedykolwiek otworzyć, gdyż już nigdy nie zobaczyłby ukochanej żony. Rybak zamknął oczy, a kiedy je otworzył, znajdował się już z powrotem w kraju rodzinnym. Nie znalazł jednak ani swojej rodziny, ani przyjaciół. Dowiedział się od miejscowych, iż rodzice zmarli przed 300 laty, a ich jedyny syn, rybak U. T., zaginął w głębinach morza. Z rozpaczy, ale też i z ciekawości rybak złamał obietnicę i otworzył szkatułkę, z której uniósł się tylko nikły strumień białego dymu i zaraz zniknął. Wtedy Urashima poczuł, jak starzeje się w ułamkach sekundy, aż w końcu zmarł.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!

UPIORY

W demonologii słowiańskiej zmarli samobójcy lub czarownicy obdarzeni dwiema duszami, którzy po śmierci wstają z grobu w postaci własnej lub zwierzęcej i wędrują po świecie. Niepokoją ludzi, nawiedzają swoje domy i duszą domowników, czerpiąc siły życiowe z krwi wysysanej ludziom. Dla unieszkodliwienia u. należało przebić mu serce osinowym kołkiem, głowę odciąć i ułożyć ją między nogami lub przebić żelaznym gwoździem. Można też odwrócić trupa w trumnie twarzą do ziemi. Ofiary u. także stawały się u. Przyszłego u. można rozpoznać po zębach, które ma od urodzenia, czy sercu po prawej stronie. Po śmierci u. jego ciało nie rozkłada się. Poprzez zachodniosłowiańskie przekształcenie wompir, wąpierz u. przedostał się do demonologii zachodnioeuropejskiej jako wampir. Zwany też strzygoniem. Por. strzygi. URANOS (gr. Ouranos) – w rei. greckiej syn i małżonek Gai. Był uosobieniem nieba i pierwszym władcą świata. Ze swoją żoną miał liczne potomstwo: 6 tytanów i 6 tytanid, 3 cyklopów i 3 hekaton- chejrów (sturękich). Przeciw panowaniu U. zbuntował się najmłodszy tytan, Kronos. Otrzymanym od matki sierpem pozbawił ojca męskości, a następnie władzy.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!