SARPANITNUM

W mit. babilońskiej bogini miasta Babilonu, małżonka boga Marduka, matka boga Nabu. Pod imieniem Erua była opiekunką brzemienności i porodów. W etymologii ludowej (Zerbanitum – „Stwórczym Nasienia”) utożsamiano ją z boginią rodzicielką Aruru.
SARUTAHIKO, Sarutabiko, Sadabiko, Ótsuchi-no kami – shin- toistyczne bóstwo falliczne, „bóstwo ziemskie”, małżonek bogini Amenouzume, który stał na jednym z rozdroży nieba, oczekując na wyprawę – Ninigiego. S. przedstawiany jest w ikonografii jako bóg
czerwonej twarzy i niesamowicie długim nosie. Występuje też jako kamienny posąg falliczny lub jako mężczyzna w parze bóstw -+ doso- jin. S. czczony jest często obok głównego bóstwa w świątyniach Inari. Jako główne bóstwo czczony jest w Sarutahiko-jinja w Ise
w Tsubaki-taisha w Suzuka (prefektura Mie). SASIN – w mit. koreańskiej strażnicy 4 stron świata: seledynowy smok (wsch.), biały tygrys (zach.), czarny żółw lub wężo-żółw (pn.) i czerwony feniks (pd.).

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!