TINIRAU, Tingilau, Tino Rua

W mit. polinezyjskiej pan ryb i władca morza, mieszkający na zaświatowej wyspie Motu Tapu – „Świętej Wyspie”. Wędrują tam ci, którzy umarli na morzu, popełniając samobójstwo lub ginąc w wyprawie. Przewodnikiem, zwierzęciem T. jest wieloryb Takea-Roa lub rekin. Dła Sa- moańczyków T. był naczelnikiem, który poślubił boginię Hinę. Prawd, w mit. tahitańskiej odpowiada mu Tino Rua – „Dwa Ciała”
główny bóg morski, któremu posłuszne są rekiny, jego posłańcy, stworzony przez Tangaroa. Był on wraz ze swą żoną Hiną raurea przodkiem ludzi. Miał 2 zrośnięte ciała, być może, jedno ludzkie, drugie rybie. Tytułowano go Te Fatu – „Pan”. TIRAWA, Atira Tirawa (pawnee tirawa) – u Paunisów (Ameryka Pn.) stwórcza moc obecna w każdej rzeczy, umożliwiająca życie i ruch. Uosabiana jako najwyższa istota T. Atius – „Ojciec T.”, bóg stwórca, wytyczający bieg zjawisk w przyrodzie. Ustalił łączność między światem ludzi i niebiosami poprzez gwiazdy, które nocą schodzą na ziemię. T. mieszka nad chmurami jako sklepienie nieba. Jego tchnienie wiatr – zapładnia wszystkie istoty. W jedności z nim występuje Ziemia Atira. TISZTRIJA – gwiazda deszczu określana w irańskiej świętej księdze Aweście jako „szef gwiazd”. W irańskim micie o stworzeniu wód walczy z demonem suszy i nieurodzaju Apaoszą, a pomaga mu Sadwes. T., kojarzony ze wschodem, w literaturze średnioperskiej identyfikowany jest z Syriuszem. Najprawdopodobniej jednak przed przybyciem Irańczyków na Wyżynę Irańską był heliakalnie zachodzącymi jesienią Plejadami.

Cześć, mam na imię Patryk i z zawodu jestem architektem. Jeśli marzysz o tym, by ktoś pokierował Cię jak zacząć przygodę ze sztuką, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do lektury moich wpisów!