Po śmierci Honoriusza Rzym ucierpiał srodze z rąk uzurpatorów

Nieznana jest dokładna data ich wycofania się, jednakże Nennius, chrześcijański historyk z VIII wieku, mówi, że Vortigem został królem Brytanii w roku 425. Informacja ta dotyczy prawdopodobnie południowych terenów Brytanii, znajdujących się wcześniej pod panowaniem Rzymian. Wydaje się, że Vortigern zapełnił lukę, która pozostała po wycofaniu się Rzymian.
Prawda to czy nie, Historia Brittonium mówi, że to właśnie Vortigern był tym, który zaprosił do osiedlenia się w Kencie Hengesta i Horsa, dwóch nordyckich wojowników, z którymi przyszło mu potem toczyć spory i walki. Stary system rządów Rzymu zaczął się w końcu rozsypywać.
W odpowiedzi na to Vortigem zaprosił do osiedlenia się w kraju kolejnych obcych osadników, tworząc dla nich specjalne połączone traktatem sojuszniczym z Rzymem osady zwane foederati. Czy był to rozsądny krok ze strony Vortigema? Być może nie widział innego wyjścia. Jego decyzja w tym wypadku była po myśli Rzymu, ponieważ wykorzystywał on tę procedurę osiedlania dla własnych celów. Rzymianie posiadali wystarczające wpływy, aby sprawować nadzór nad owymi osadami, a także środki, by zapewnić sobie ich lojalność, podczas gdy Vortigem nie miał innego wyboru. Doszły do niego słuchy, że Piktowie i Szkoci zaczynali gromadzić się przy granicach, a on był po prostu zbyt słaby, aby stawić im opór. Taktyka, którą zastosował, była taktyką rzymską i polegała na tym, że sprowadził do kraju barbarzyńców, aby ci pokonali innych barbarzyńców. Była to klasyczna taktyka stosowana przez Rzymian, a następnie przyjęta przez tajne służby. Wygląda jednak na to, że zamiast obronić Brytanię przez zasiedlenie jej wybrzeży barbarzyńskimi wojownikami, Vortigern otworzył jej granice dla żądnych ziemi Sasów. Vortigem został pokonany przez Hengesta w 455 roku, południe kraju stanęło w płomieniach, a Bry- towie uciekli w kierunku Hiszpanii i Armoryki. Ekonomia kraju załamała się, a w 461 roku Vortigem został zabity.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *